ÖVRIGT / Speglar / Spegel 9862496
*
nr 986 2496
Spegel
1800-tal, höjd: 218 cm
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 oktober 2015
kl 19:06:20
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/10 14:34:25
1
Vinnande bud
12/10 18:55:30
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 986 2496
Spegel
1800-tal, höjd: 218 cm
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 12 oktober 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/10 14:34:25 | 1 | Vinnande bud |
12/10 18:55:30 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.